To wydaje się być łatwym pytaniem, ale w rzeczywistości jest dość złożone. Zanim założysz zegarek na rękę, musisz przestrzegać kilku przepisów.

W której ręce powinienem założyć zegarek?

Zegarek zgodnie z tradycją powinien być noszony na lewej ręce. Nie jest to jednak twarda i szybka zasada. Zwyczaj noszenia zegarka na lewą rękę, a nie na prawą, nie wynika z formalnej etykiety, ale z powszechnego użytku. Noszenie zegarka na lewej ręce jest dla nas wygodniejsze. Po pierwsze, ponieważ lewa ręka osoby praworęcznej jest mniej opodatkowana, zegarek nie przeszkadza w codziennych obowiązkach. Łatwiej też obracać koronkę i ustawiać zegarek prawą ręką niż lewą (jeśli jesteś praworęczny). W rezultacie zegarek noszony na niedominującej ręce jest mniej podatny na uszkodzenia lub zarysowania.

Potrzeba zarówno wygody, jak i piękna nakazuje nosić zegarek na lewym nadgarstku, a nie na prawym. Czy noszenie zegarka na prawej ręce to zły pomysł? Nie zrobimy wielkiego faux pas, nosząc zegarek na prawym nadgarstku (szczególnie jeśli jesteśmy leworęczni). Pamiętaj, że noszenie wygodniejszego zegarka na nadgarstku jest często dobrym pomysłem.

Jak prawidłowo nosić zegarek?

Założenie zegarka wiąże się z kilkoma dodatkowymi wskazówkami. Podobnie jak w przypadku nadgarstka, zasady te są raczej wynikiem doświadczenia niż savoir vivre’u.

Oto one:

Męski zegarek nigdy nie powinien być noszony luźno na bicepsie lub mankiecie. Zegarek nie może obracać się we wszystkich kierunkach. Prawidłowo noszony zegarek powinien poruszać się lekko w górę iw dół nadgarstka, gdy użytkownik się porusza. Jednak zegarki damskie są zwolnione z tego wymogu. Tutaj jest większy stopień swobody. Zegarki damskie można nosić na nadgarstku jak bransoletkę lub nosić je ciasno jak zegarek.
Zbyt ciasne noszenie zegarka może spowodować uszkodzenie mechanizmu. Trzeba poluzować zegarek, który odciska się na nadgarstku. Za pomocą bransoletki lub paska możesz po prostu zmierzyć ilość pozostawionego „luzu”. Odstęp między nadgarstkiem a paskiem zegarka powinien być wystarczająco duży, abyś mógł wsunąć mały palec z nadgarstka.
Skórzana opaska potrzebuje kilku dni, aby „dostosować się” do kształtu Twojego nadgarstka. To jedyny moment, kiedy będziemy musieli po tym wprowadzić jakiekolwiek poprawki.
Ze zgiętym ramieniem zegarek jest widoczny tylko w koszuli z długim rękawem. Pod mankietem koszuli zegarek nie powinien być widoczny podczas stania.
W żaden sposób, ani kształtu, nigdy nie umieszczamy naszych zegarków na rękawach naszych koszul.
Do uprawiania sportu rozważ zegarek z gumką lub odpowiednio ułożonym paskiem (odpowiedni luz). Aby nie obciążać nadgarstka, lekko wyreguluj pasek, gdy objętość nadgarstka wzrasta podczas ćwiczeń.
Aby prawidłowo nosić zegarek, istnieje szereg wskazówek. Po zakupie nowego zegarka pamiętaj, aby od razu dopasować go do nadgarstka. Jeśli firma stacjonarna sprzedaje zegarki na rękę, ważne jest, aby miała możliwość zmiany bransoletki lub przecięcia gumowego paska. Dzięki temu będziemy mogli dostroić zegarek tak, aby pasował do naszych nadgarstków.