Biżuteria złota – dla niektórych wybór jej jest najprzyjemniejszym przeżyciem. Noszenie dla dobra innych. Ale czy jest ktoś, kto lubi… sprzątać? Myśląc o rozkoszach musujących, to ostatnia akcja, która przychodzi do głowy. Jednak po pewnym czasie noszenia okazuje się, że jest niezbędny. Jak wyczyścić złoty łańcuszek i dlaczego pojawia się na nim brud?

DLACZEGO KONIECZNE JEST USUWANIE BRUDU ZE ZŁOTEGO ŁAŃCUCHA?

Zmieniający się odcień biżuterii nie jest spowodowany samym złotem. To właśnie połączenie innych elementów, takich jak miedź, powoduje, że ozdoby z czasem czernieją. Chcąc uniknąć tego zabiegu, powinniśmy wybrać biżuterię wykonaną z wysokiej jakości metalu. Zwiększona zawartość czystego złota pozwala cieszyć się lśniącą i lśniącą żółcią przez dłuższy czas. Niemniej jednak brud się gromadzi i ważne jest, aby wiedzieć, jak wyczyścić złoty łańcuszek.

JAK MOGĘ CZYŚCIĆ ZŁOTY ŁAŃCUCH W DOMU?

Przed podjęciem decyzji o chemii warto zadbać o instrument bezpieczny dla biżuterii. Przy starannej konserwacji bardzo miękka szczoteczka do zębów lub ściereczka pozwoli uniknąć zarysowań złota. To miękki metal, który wbrew pozorom jest łatwy do zniszczenia.

Jak mogę wyczyścić mój złoty łańcuszek? Trudność tę pokona ciepła woda, płyn do naczyń i soda oczyszczona. Biżuterię trzymamy tam kilkanaście minut, aby potem delikatnie ją wyczyścić. Innym podejściem jest nałożenie na łańcuch piany z proszku do pieczenia na 30 minut. Możesz do tego użyć wacika. Podobny efekt można osiągnąć stosując ocet, sok z cytryny lub benzynę. Kosztowności musisz jednak zostawić w ich sąsiedztwie na kilka godzin.

Jeżeli łańcuch jest mocno połączony z kamieniami szlachetnymi lub innymi niemetalowymi elementami, nie należy ich zwilżać; zamiast tego wyczyść złoto ręcznikiem lub szczotką. Minerały to dzieło natury, a każda odmiana ma unikalny skład chemiczny. Co jedni są odporni na zabija innych. W efekcie, o ile nie jesteśmy gemmologami, najlepiej nie narażać ich na działanie środków czyszczących.